NORTHERN KNIGHTS

The Northern Knights are an Australian rules football club playing in the TAC Cup, an under-18 competition in Victoria, Australia. We are based in Preston, representing the northern suburban area of Melbourne.

The Knights are one of the six original clubs set up as part of a plan by the AFL to replace the traditional club zones with independent junior clubs. This was to help aid in player development and the process of the AFL draft, which allows U18 players the opportunity to be selected by AFL clubs.

Northern Knights have had many of their players drafted into the AFL, including the first two selections in the 2007 AFL Draft, Matthew Kreuzer and Trent Cotchin, and the fifth selection in the 2008 AFL Draft, Michael Hurley. Previously drafted players include Anthony Rocca, Brent Harvey, Lance Whitnall, Brent Stanton, Heath Shaw, Marcus Bontempelli and David Zaharakis.

The Northern Knights have won four TAC Cup Premierships since the club’s inception in 1992

Through hard work and commitment we look for our squad members to not only be the best possible footballers, but also the best possible individuals when they graduate our programs.

NOTABLE DRAFTEES

The Northern Knights are extremely proud of its past players.
The club has had 110 players that have been drafted or rookie listed to AFL lists in its 25 year history.
To see a full list of draftees, scroll across our Season by Season Carousel or click here to view a Current List of AFL Players.

Marcus Bontempelli

Brent Harvey

Josh Caddy

Matthew Kreuzer

Trent Cotchin

Heath Shaw

Michael Hurley

David Zaharakis

SEASON BY SEASON

2017 Draftees

2017 Season Awards

Captain: Nicholas Coffield
TAC Cup Coach: Justin Wenke

Patrick Naish (Level 2)

Nicholas Coffield
Max Dreher
Joel Grace
Matthew Harman
Patrick Naish
Ethan Penrith
Jack Petruccelle

2016 Draftees

Pick #28 National Draft
Club: 
Western Bulldogs
Local Club: Eltham

Pick #62 National Draft
Club: 
Adelaide
Local Club: South Morang

2016 Season Awards

Captain: Mason Blakey
TAC Cup Coach: Andrew Shakespeare
Brent Harvey Best and Fairest: Lachlan Murphy
2nd Best and Fairest: Luke Bunker
3rd Best and Fairest: Mason Blakey
Adam Simpson Coaches Award: Patrick Lipinski
Michael Mascoulis Rising Star Award: Nicholas Coffield
Leading Goalkicker Award: Corey McKay
Chris Johnson Best Defensive Player Award: Ethan Penrith
U16 Best Player: Braedyn Gillard
U16 Coaches Award: Brody Bell

Patrick Naish (Level 1)

Mason Blakey
Luke Bunker
Patrick Naish

Kye Agosta
Braedyn Gillard
Thomas Hallebone

2015 Draftees

Pick #18 National Draft
Club: 
St Kilda
Local Club: South Morang

Pick #20 National Draft
Club: 
Gold Coast
Local Club: Greensborough

Pick #32 National Draft
Club:
Collingwood
Local Club: Banyule

Pick #51 National Draft
Club:
Sydney
Local Club: Bundoora

Pick #21 Rookie Draft
Club:
Gold Coast
Local Club: Diamond Creek

Pick #47 Rookie Draft
Club:
Richmond
Local Club: Preston
Senior Club: Williamstown

2015 Season Awards

Captain: Jade Gresham
TAC Cup Coach: Andrew Shakespeare
Best and Fairest: Jade Gresham
2nd Best and Fairest: Brayden Fiorini
3rd Best and Fairest: Michael Ercolano
Most Consistent: Kieran Malone
Most Improved: Matt Perry
Coaches Award: Tyrone Leonardis
Best Defensive Player: Connor Dalgleish
Rising Star Award: Mason Blakey
U16 Best Player: Patrick Naish
U16 Coaches Award: Joel Grace

Brayden Fiorini
Jade Gresham
Tyrone Leonardis
Matthew Perry

Joel Grace
Patrick Naish

2014 Draftees

Pick #17 National Draft
Club:
 Essendon
Local Club: Macleod

Pick #77 National Draft
Club:
Richmond
Local Club: Warrandyte

Pick #11 Rookie Draft
Club:
Richmond
Local Club: Bundoora

Pick #29 Rookie Draft
Club:
Richmond
Local Club: Warrandyte

2014 Season Awards

Captain: Joshua Iacobaccio
TAC Cup Coach: Andrew Shakespeare
Best and Fairest: Sam Switkowski
2nd Best and Fairest: Zach Ballard
3rd Best and Fairest: Jordan Perry
Most Consistent: Jayden Short
Most Improved: Kieran Malone
Coaches Award: Kyle Langford
Leading Goalkicker: Reece McKenzie
Best 1st Year Player: Ryan Tester
Most Courageous Player: Sam Switkowski
Michael Mascoulis Rising Star Award: Jade Gresham
U16 Best Player: Luke Bunker
U16 Coaches Award: Steven Christou & Lachlan Murphy

Zachary Ballard
Jason Castagna
Kyle Langford
Reece McKenzie
Samuel Switkowski
Ryan Tester

Luke Bunker
Steven Christou

2013 Draftees

Pick #4 National Draft
Club:
 Western Bulldogs
Local Club: Eltham

Pick #12 National Draft
Club:
 Richmond
Local Club: Macleod

Club Awards

Captain: Jake Kalanj
TAC Cup Coach: Marco Bello
Best and Fairest: Josh Turner
2nd Best and Fairest: Matthew Haynes
3rd Best and Fairest: Liam Hunt
Most Consistent: Ben Lennon
Most Improved: Jake Potter
Coaches Award: Marcus Bontempelli
Best 1st Year Player: Samuel Switkowski
Most Courageous Player: Joshua Iacobaccio
U16 Best Player: Sam Peet
U16 Coaches Award: James El Moussalli

Marcus Bontempelli (Level 2)
Cameron Conlon (Level 2)
Ben Lennon (Level 2)

Marcus Bontempelli
Cameron Conlon
Hugh Curnow
Jesse Tardio
Ben Lennon

Brayden Fiorini
Sam Peet

2012 Draftees

Pick #9 National Draft
Club:
 Richmond
Local Club: Eltham

Pick #14 National Draft
Club:
 Greater Western Sydney
Local Club: Macleod

Pick #21 National Draft
Club:
 Western Bulldogs
Local Club: Mill Park

Club Awards

Captain: Nathan Hrovat
TAC Cup Coach: Anthony Allen
Best and Fairest: Nathan Hrovat
2nd Best and Fairest: Jacob Ballard
3rd Best and Fairest: Josh Turner
Most Consistent: Anthony Bonaddio
Most Improved: Jarryd Coulson
Coaches Award: Liam Hunt
Best 1st Year Player: Ben Lennon
Most Courageous Player: Nick Vlastuin

Cameron Conlon (Level 1)
Aidan Corr (Level 2)
Matthew Haynes (Level 2)
Ben Lennon (Level 1)
Nick Vlastuin (Level 2)

Jacob Ballard
Aidan Corr
Sam Gilmore
Matthew Haynes
Nathan Hrovat
Ben Lennon
Nick Vlastuin

Zachary Ballard
Lewis Beers
Bailey Jordan
James Lowe
Jacob Smith

2011 Draftees

Pick #8 National Draft
Club:
 Brisbane
Local Club: Macleod

Pick #37 National Draft
Club:
 St. Kilda
Local Club: Ivanhoe

Pick #62 National Draft
Club:
 Carlton
Local Club: Ivanhoe

Pick #15 Rookie Draft
Club:
 West Coast
Local Club: Bundoora

Club Awards

Captain: Doug Morris
TAC Cup Coach: Anthony Allen
Best and Fairest: Doug Morris
2nd Best and Fairest: Billy Longer
3rd Best and Fairest: Nick Maric
Most Improved: Will Gleeson
Coaches Award: Sam Gilmore & Jacob Ballard
Best Pressure Skills: Ricky Mullins
Most Courageous Player: Tim Totevski

Matthew Haynes
Nick Vlastuin

Dylan Buckley
Matthew Haynes
Billy Longer
Michael Mascoulis
Jack Newnes
Nick Vlastuin

Cameron Conlon
Ben Lennon
Julian Soccio

2010 Draftees

Pick #7 National Draft
Club:
 Gold Coast
Local Club: Eltham

Pick #89 National Draft
Club:
 Western Bulldogs
Local Club: Preston

Club Awards

Captain: Josh Caddy
TAC Cup Coach: Anthony Allen
Best and Fairest: Adam Marcon
2nd Best and Fairest: Josh Caddy
3rd Best and Fairest: Darcy Barden
Most Improved: Doug Morris
Coaches Award: Tim Totevski
Leadership Award: Stephen Witkowski

Dylan Buckley
Billy Longer

Darcy Barden
Dylan Buckley
Josh Caddy
Billy Longer
Adam Marcon
Josh Marchbank
Stephen Witkowski

Jacob Ballard
Luke Celebicanin
Aidan Corr
Anthony Bonaddio
Matthew Haynes
Nathan Hrovat
Ben Irving
Brandon Lee
Keenan Posar
Nick Vlastuin

2009 Draftees

Pick #39 National Draft
Club:
 Hawthorn
Local Club: 

Pick #2 Pre-Season Draft
Club:
 Richmond
Local Club: Hurstbridge

Pick #15 Rookie Draft
Club:
 Carlton
Local Club: St. Kevins

Club Awards

Captain: Tom Hill
TAC Cup Coach: Denis Pagan
Best and Fairest: Kane Lambert
2nd Best and Fairest: Anton Woods
3rd Best and Fairest: Taylor Veal
Most Courageous: Jaryd Cachia
Coaches Award: Stephen Witkowski

Dylan Grimes
Josh Griffiths
Tom Hill

Dylan Buckley
Michael Mascoulis
Jack Newnes

2008 Draftees

Pick #5 National Draft
Club:
 Essendon
Local Club: Macleod

Pick #23 National Draft
Club:
 Essendon
Local Club: Eltham

Pick #55 National Draft
Club:
 Essendon
Local Club: Eltham

Pick #22 Rookie Draft
Club:
 Carlton
Local Club: Marcellin College

Club Awards

Captain: David Zaharakis
TAC Cup Coach: Paul Satterley
Best and Fairest: Hamish Paynter
2nd Best and Fairest: Michael Hurley
3rd Best and Fairest: David Zaharakis
Most Courageous: Steven Kelly
Coaches Award: Anton Woods
Most Valuable: Hamish Paynter

Michael Hurley

Michael Hurley
Luke Stanton
David Zaharakis

Josh Caddy
Alex Rintoul

2007 Draftees

Pick #1 National Draft
Club:
 Carlton
Local Club: Bundoora

Pick #2 National Draft
Club:
 Richmond
Local Club: West Preston-Lakeside

Pick #11 National Draft
Club:
 Sydney
Local Club: Bundoora

Pick #14 National Draft
Club:
 Melbourne
Local Club: Hurstbridge

Pick #26 National Draft
Club:
 Sydney
Local Club: Bundoora

Club Awards

Captain: Jack Grimes
TAC Cup Coach: Paul Satterley
Best and Fairest: Matthew Kreuzer
2nd Best and Fairest: Adrian Totino
3rd Best and Fairest: Michael Hurley
Coaches Award: Adam Woodhams
Most Valuable: Adrian Totino
U18 Best Finals Player: Brett Meredith

Trent Cotchin
Jack Grimes
Luke Stanton
Patrick Veszpremi

Jack Grimes
Matthew Kreuzer
Brett Meredith

Jaryd Cachia
Dylan Grimes
Tom Hill
Tindarra Hood
Dean Smith-Whiting
Brent Wallace
Jake Walsh
Stephen Witkowski

2006 Draftees

Pick #49 National Draft
Club:
 Sydney
Local Club: Eltham

Pick #24 Rookie Draft
Club:
 Richmond
Local Club: North Heidelberg

Club Awards

Captain: Ryan Anderson
TAC Cup Coach: Danny Sexton
Best and Fairest: Jack Grimes
2nd Best and Fairest: Paul Colbert
3rd Best and Fairest: Andrew Carmusciano

Matthew Kreuzer

Ryan Anderson
Daniel Currie
Jack Grimes
Matthew Kreuzer
Josh Riddle
Chris Varsamakis
Matthew Vasilevski
Patrick Veszpremi

Trent Cotchin
Michael Hurley
Steven Kelly
Luke Simpson
Luke Stanton
Ben Power
David Zaharakis

2005 Draftees

Pick #29 National Draft
Club:
 West Coast
Local Club: Yarrambat

Pick #37 National Draft
Club:
 Collingwood
Local Club: Diamond Creek

Pick #1 Rookie Draft
Club:
 Carlton
Local Club: Greensborough

Pick #45 Rookie Draft
Club:
 Sydney
Local Club: Eltham

Pick #51 Rookie Draft
Club:
 Melbourne
Local Club: Bulleen Templestowe

Club Awards

Captain: Ryan Jackson
TAC Cup Coach: Neil Connell
Best and Fairest: Bronik Davies
2nd Best and Fairest: Nick Carnell
3rd Best and Fairest: Ryan Jackson
Most Valuable: Cathal Corr
Most Improved: Paul Colbert
Best Finals Player: Ryan Jackson

Ryan Jackson
Ben McKinley

Tim Bongetti
Daniel Currie
Matthew Kreuzer
Brett Meredith
Jake Spiteri

2004 Draftees

Pick #16 National Draft
Club:
 Richmond
Local Club: Old Paradians

Pick #19 National Draft
Club:
 Port Adelaide
Local Club: St Mary’s

Club Awards

Captain: Mark Rovere
TAC Cup Coach: Ray Shaw
Best and Fairest: Adam Pattison
2nd Best and Fairest: Mark Rovere
3rd Best and Fairest: Nick Carnell
Coaches Award: Matt Neil
Best Team Player: Leigh Gilbert

Andre Gianfagna
Ryan Jackson
Mark Lynch

James Quinton
Chris Stewart

Ryan Anderson
Anthony Duff

2003 Draftees

Pick #13 National Draft
Club:
 Essendon
Local Club: Banyule

Pick #32 National Draft
Club:
 Collingwood
Local Club: Greensborough

Pick #44 National Draft
Club:
 Essendon
Local Club: Epping

Pick #48 National Draft
Club:
 Collingwood
Local Club: Diamond Creek

Club Awards

Captain: Brayden Shaw
TAC Cup Coach: Ray Shaw
Best and Fairest: Adam Jordan
2nd Best and Fairest: Mungara Brown
3rd Best and Fairest: Ricky Dyson
Coaches Award: Andrew Gill
Best Team Player: Rowan Williams
Most Valuable: 
Mungara Brown
Most Improved: Mark Rovere

Brent Stanton
Chris Stewart

Ricky Dyson
Brayden Shaw

Brett Carlyle
Nick Carnell
Andre Gianfagna
Nick Lynch
Ben McKinley

2002 Draftees

Pick #4 National Draft
Club: 
Western Bulldogs
Local Club: Ivanhoe

Club Awards

Captain: Abe Williams
TAC Cup Coach: Keith Burns
Best and Fairest: Abe Williams & Chad O’Sullivan
2nd Best and Fairest: Adam Jordan
3rd Best and Fairest: Simon Perryman
Player Award: Chad O’Sullivan
Best Finals Player: Chad O’Sullivan
Most Valuable: 
Abe Williams
Most Improved: Rowan Williams

Ricky Dyson
Tim Walsh

Ricky Dyson
Brayden Shaw

Mark Rovere
Chris Stewart
Brent Stanton

2001 Draftees

Pick #37 National Draft
Club: 
St Kilda
Local Club: Balwyn

Pick #44 National Draft
Club: 
Adelaide
Local Club: St Mary’s

Pick #57 National Draft
Club: 
Western Bulldogs
Local Club: Ivanhoe Grammar

Pick #43 Rookie Draft
Club: 
Port Adelaide
Local Club: Montmorency

Club Awards

Captain: Luke Stevenson
TAC Cup Coach: Keith Burns
Best and Fairest: Mark McKenzie
2nd Best and Fairest:
3rd Best and Fairest:
Player Award: Shane Harvey
Best Finals Player: Mark McKenzie
Most Improved: Warren Carlyle

Ben Finnin
Brent Gutterson
Shane Harvey
Leigh Montagna

Ricky Dyson
Adam Jordan
Luke Maslin

2000 Draftees

Club Awards

Captain: Todd Holman
TAC Cup Coach: Keith Burns
Best and Fairest:
2nd Best and Fairest:
3rd Best and Fairest:
Player Award:
Best Finals Player:
Most Improved: 

1999 Draftees

Pick #18 National Draft
Club:
Collingwood
Local Club: 

Pick #20 National Draft
Club:
Melbourne
Local Club: 

Pick #62 National Draft
Club: 
St Kilda
Local Club: St Mary’s

Club Awards

Captain: Ben Bailey
TAC Cup Coach: Keith Burns
Best and Fairest: Ben Johnson

AWARD WINNERS

TAC Cup / U18

Morrish Medallists

2009 – Anton Woods
2007 – Matthew Kreuzer
2003 – Mungara Brown
1994 – Gary Moorcroft
1992 – Brad Smith

TAC Cup Leading Goalkicker

2011 – Nicholas Maric (37 Goals)
2007
– Tim Bongetti (63 Goals)
2005
– Ben McKinley (71 Goals)

TAC Cup Team of the Year

2016 – Luke Bunker, Mason Blakey
2015
 – Jade Gresham
2014 – Kyle Langford
2013 – Marcus Bontempelli, Ben Lennon
2012 – Sam Gilmore, Nathan Hrovat, Nick Vlastuin
2011 – Billy Longer, Doug Morris, Jack Newnes
2010 – Darcy Barden, Josh Caddy, Billy Longer, Adam Marcon
2009 – Kane Lambert, Anton Woods
2008 – Michael Hurley, David Zaharakis
2007 – Tim Bongetti, Jack Grimes, Michael Hurley, Matthew Kreuzer
2005 – Ryan Jackson, Ben McKinley
2004 – Adam Pattison
2003 – Ricky Dyson, Adam Jordan

TAC Cup Coaches' Award/Personal Growth Award

2016 – Mason Blakey
2015
– Jade Gresham
2010
– Adam Marcon
2009
– Anton Woods
2007
– Matthew Kreuzer
2004
– Adam Pattison
1994
– Gary Moorcroft
1993
– Angelo Lekkas
1992
– Brad Smith

U18 All Australian

2017 – Nicholas Coffield, Patrick Naish
2015
 – Jade Gresham
2013 – Ben Lennon
2012 – Nathan Hrovat, Nick Vlastuin
2011 – Billy Longer
2010 – Josh Caddy
2008
 
– Michael Hurley, David Zaharakis
2007 – Jack Grimes, Michael Hurley, Matthew Kreuzer
2006 – Patrick Veszpremi
2005 
– Ben McKinley
2003 – Ricky Dyson, Brayden Shaw
2001 – Ben Finnin

AFL

AFL Premiership Players

2016 – Marcus Bontempelli (Western Bulldogs)
2012
 – Rhyce Shaw (Sydney)
2010 – Ben Johnson & Heath Shaw (Collingwood)
2003 – Chris Johnson & Blake Caracella (Brisbane)
2002 – Chris Johnson & Blake Caracella (Brisbane)
2001 – Chris Johnson (Brisbane)
2000 – Blake Caracella & Gary Moorcroft (Essendon)
1999 – Brent Harvey, Adam Simpson, Shane Clayton (North Melbourne)
1998 – Andrew Eccles (Adelaide)
1996 – Adam Simpson (North Melbourne)

AFL All Australian

2016 – Marcus Bontempelli, Heath Shaw
2015 – Michael Hurley, Heath Shaw
2012 – Trent Cotchin
2010 – Leigh Montagna
2009 – Leigh Montagna
2008 – Brent Harvey
2007 – Brent Harvey
2005 – Brent Harvey
2002 – Chris Johnson, Adam Simpson
2000 – Brent Harvey

Brownlow Medallists

2012 – Trent Cotchin